Szkolenia
Lean Leadership Program
Co zawiera program?
Lean Leadership Program zawiera w sobie bloki tematyczne, które w miarę ukończenia pozwolą uczestnikowi na zrozumienie jak Lean może pomóc w codziennej pracy. Po ukończeniu wszystkich modułów uczestnicy będą posiadać umiejętność swobodnego dobierania narzędzi i technik wdrożeniowych dla swojej organizacji. Program pozwoli również na zrozumienie czym tak naprawdę jest Lean i dlaczego nie jest tylko zbiorem narzędzi do wdrożenia.
Dzięki uczestnictwu w programie pracownicy poznają zasady i strukturę organizacji, która pracuje w kulturze Lean. Będą mieć okazję samodzielnie odnajdywać straty w procesach, zrozumieć znaczenie narzędzi i móc następnie samodzielnie z nich korzystać.
Szczegóły programu
Moduł 1 – Podstawy Lean – historia, filozofia, podstawy lean, wartość i straty, 5S. Część teoretyczna połączona z praktycznymi obserwacjami strat na procesie (Gemba). Zadanie do wykonania pomiędzy modułami
- Moduł 2 – Narzędzia – OEE, mapowanie – Value Stream Map, gra symulacyjna, TPM
- Moduł 3 – Standaryzacja, SMED, zarządzanie wizualne, problem solving
- Moduł 4 – Lean Leadership – zarządzanie zmianą, coaching i feedback
Dla kogo?
Szkolenie przeznaczone jest w szczególności dla osób, które chcą poznać tematykę Lean lub są na poziomie posiadania pewnej wiedzy w tym zakresie. Szkolenie łączy w sobie część teoretyczną i praktyczne zadania. Adresatami są zarówno pracownicy organizacji gdzie filozofia Lean jest znana oraz dla tych, którzy planują rozpoczęcie pracy z tą tematyką.
Wprowadzenie do Lean Manufacturing
Co zawiera szkolenie?
- Wprowadzenie do metodologii Lean Manufacturing: • Historia Lean. • 5 podstawowych zasad Lean Manufacturing. • Lean manufacturing a Six Sigma. • Implementacja Lean. • Kaizen i Kaikaku. • Cele wdrażania Lean Manufacturing w firmie.
- Lean w zarządzaniu procesami produkcyjnymi: • Rodzaje marnotrawstwa. • Mapowanie strumienia wartości VSM. • TPM i jego narzędzia (OEE, SMED itp.). • JiT. Internal • Kanban SYMULACJA ciągłego przepływu.
- Organizacja stanowiska Pracy: • 5S. • Elementy standardu procesu. • Cycle time - Czas cyklu procesu. • Takt time - Takt procesu. • Balansowanie linii produkcyjnej. • Visual Management. • Narzędzia stosowane w LM - Metoda 5"Why" - 5 x dlaczego? Diagram Ishikawy, Burza mózgów.
Ćwiczenia Omówienie, przykłady, ćwiczenia indywidualne i grupowe: • Analiza muda na przykładzie filmu. • Rysowanie mapy strumienia wartości krok po kroku. • Gra 5S. • Analiza pracy linii/gniazda produkcyjnego
Dla kogo?
Dla osób chcących zapoznać się z podstawowymi elementami Lean, których zrozumienie pozwoli na zastosowanie ich w praktyce.
Zarządzanie zmianą w organizacji
Co zawiera szkolenie?
- Definicja zmiany: - istota zmiany - Czynniki wymuszające zmianę: wewnętrzne i zewnętrzne - Cykl zmiany w organizacji
- Metodyki wprowadzania zmian: Model Kurta Lewina, Kottera, ADKAR
- Ludzie w zmianie - reakcje ludzi w zmianie - emocje towarzyszące zmianom - reagowanie na poszczególne emocje
- Rola lidera w zmianie - główne zadania lidera w zmianie - wykorzystanie situational lidership do zarządzania zmianą - planowanie zmiany
- Zmiana praktycznie - Jak zapoczątkować zmiany? - jak je utrzymać?
- Sposoby radzenia sobie z oporem - bariery wobec zmian - narzędzia do radzenia sobie ze zmianą: analiza interesariuszy, mapa zaangażowania - Jak radzić sobie z oporem pracowników w zmianie?
- Monitorowanie zmian
Dla kogo?
Dla kierowników, liderów, specjalistów i osób w organizacji, które chcą poznać i zrozumieć jak ludzie zachowują się w procesie zmiany oraz jak jako liderzy mogą zarządzić zmianą.
SMED
Co zawiera szkolenie?
- Geneza SMED - Single Minute Exchange of Die
- Istota i granice procesu przezbrajania
- Korzyści z zastosowania SMED w przedsiębiorstwie
- Przykłady zastosowania SMED
- EWP – Ekonomiczna Wartość Partii
- Podział operacji - Wewnętrzne oraz Zewnętrzne
- Procedura postępowania w SMED
- Zdefiniowanie stanu obecnego
- Rozdzielenie czynności wewnętrznych od zewnętrznych
- Redukcja czasu czynności wewnętrznych
- Udoskonalenie ustawiania - metoda jednego ruchu oraz jednego obrotu 1
- Redukcja czasu czynności zewnętrznych
- Symulacja procesu przezbrojenia
- Techniki i narzędzia pomocnicze przy wdrażaniu i stosowaniu SMED: lista kontrolna, wykres spaghetti, wykres Yamazumi
Możliwe wydłużenie szkolenia do dwóch dni i przeprowadzenie części praktycznej w zakładzie klienta
Dla kogo?
Szkolenie przeznaczone jest dla liderów zespołów produkcyjnych, osób zajmujących się ciągłym doskonaleniem lub osób zajmujących się przezbrojeniami.
Mapowanie Strumienia Wartości - VSM
Co zwiera szkolenie?
- Czym jest VSM?
- Omówienie pojęć: czym jest wartość dodana oraz marnotrawstwo (7 rodzajów marnotrawstwa)
- Kiedy stosować VSM?
- Wybór rodziny produktów
- Przedstawienie podstawowych definicji i narzędzi niezbędnych do tworzenia mapy przepływu, tj.: SIPOC, czas taktu Klienta, czas cyklu, czas procesu, czas przezbrojenia
- Tworzenie mapy stanu obecnego: wymagania klienta, przedstawienie procesów ikon danych, przedstawienie przepływu materiałów, czasów przejścia
- Analiza mapy stanu obecnego (czas taktu, przepływ jednej sztuki, supermarket, kanban, poziomowanie produkcji, SMED itp.)
- Tworzenie mapy stanu przyszłego
- Wdrożenie i utrzymanie stanu przyszłego
- Praktyczne tworzenie mapy stanu obecnego i przyszłego – GRA Symulacyjna
Dla kogo?
Dla osób chcących w przyszłości być w stanie przygotować mapę stanu obecnego i przyszłego w swojej organizacji. Dla osób, które chcą zrozumieć jakie są kroki w tworzeniu mapy oraz jak można ją wykorzystać do poprawy przepływu w organizacji.